Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alan Kanada’nın tarihi oldukça merak edilmektedir. Kanada tarihi ve hikayesiyle tüm dünyadan kişiler merak etmektedir.

Kanada tarihi ve hikayesi hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Kanada Tarihi Hakkında Merak Edilenler:

Kanada’nın hikayesini ve isminin geldiği yeri, Manitoba eyaletinde Kanadalı bir Kızılderiliden dinleme şansına eriştik. Kızılderili gizemi ile Kanada’nın adının “Kanata” kelimesinden geldiğini ve bir Kızılderili kabilesi olan Huron-Iroquois (First Nations) dilinde “köy”, “yerleşke” anlamında kullanıldığını, ama aslında kendilerinin bu sözcüğü kullanmadaki amaçlarının, gelen herkesin kendisini evinde hissetmesini istemeleri olduğunu açıkladı. Ve bu bizi çok duygulandırdı, çünkü Kanada sizi içine çeken ve bir müddet sonra evet ben başka bir ülkeden geliyorum ama kendimi Kanadalı da hissediyorum ve bununla gurur duyuyorum dedirten dünyanın nadir ülkelerinden biri. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2014 yılı için çıkardığı ‘Daha İyi Bir Yaşam İndeksi’nde Kanada sürekli olarak birinci sırada ya da ilk beş ülke arasında yer alıyor. Bununla birlikte Kanada, Kızılderililerden miras “Kanata” adına yakışır bir şekilde dünyanın en konuksever ülkesi olma özelliğine sahip.

Kanada birçok kültüre sahip bir ülke. Kanada’da üç farklı yerli nüfus yaşamakta; First Nations, Inuit ve Metis. Sadece Kanada’da, Kanada’nın yerlileri tarafından konuşulan 50’den fazla dil bulunmakta. “Kanata” kelimesi daha önce şu anki adı Québec City olan Stadacona için kullanılmış. Daha sonra 1982 Kanada Yasası ile ülkenin adı sadece “Kanada” olarak kullanılmaya başlanmış.

Devamını Okumak İçin: https://www.kanadakulturmerkezi.com/kanadanin-hikayesi-ve-tarihi.html

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir