Kanada, Kuzey Amerika’daki en büyük ülkedir. Atlas Okyanusu’ndan Arctic  Okyanusuna kadar sınırları vardır. Aborijin halklarının bölgede ilk yaşayan insanlar olduğu bilinmektedir. Sonra 15. yüzyılda Fransız ve İngiliz sömürgecileri  ülkeyi fethetti. Bazı savaşlardan sonra ülke Kanada Yasasını 1982 yılında ilan etti.

 

Kanada’nın siyasi yapısı parlamenter demokrasi ve anayasal monarşidir. Devlet Başkanı şimdi Kraliçe II. Elizabeth. Ülkenin nüfusu 35,7 milyondur ( 2015 yılı baz alınmıştır). Kanada’nın bölgeleri ve illeri vardır. Onların arasındaki en büyük fark, eyaletlerin Anayasa Yasası, 1867’den güç alan ancak topraklar federal hükümetten güç almaktadır.

Kanada Hakkında

Kanada Hakkında

Kanada’da 10 eyalet vardır. Bunlar Ontario, Quebec, Nova Scotia, New Brunswick, Manitoba, British Columbia, Prince Edward Adası, Saskatchewan, Alberta ve Newfoundland ve Labrador’dur. Kanada’nın en büyük eyaleti  Ontario’dur. Ülkenin doğu-merkezindedir. Ontari Eyaletinin  başkenti Torontove Kanada’nın başkenti  ise Ottawa burada bulunur. Ontario’nun 2,700 km’lik sınırı Amerika Birleşik Devletleri iledir. Son on yılda, insanlar Ontario’yu iki bölüme Kuzey Ontario ve Güney Ontario olarak çağırmaktadır. Güney Ontario, insanların Ontario’da yaşmayı seçtikleri ana yerdir. Ontario iklimi ağırlıklı olarak sıcaktır. Kış soğuk, yaz sıcaktır. İskoç, İrlanda ve Fransız göçmenleri çoğunlukla Ontario’da yaşamayı  seçmişlerdir. Son nüfus sayımında, Ontario nüfusu 12.851.821 idi. Ontario’nun güçlü bir ekonomisi olup ve Kanada’nın üretim sermayesidir.

 

Kanada Hakkında

Kanada Hakkında Temel Bilgiler

Quebec, Kanada’nın en kalabalık ikinci ilidir. İl başkenti Quebec City ve en kalabalık şehir Montreal’dir. Nüfus, son nüfus sayımına göre 7.903.001’dir. Özellikle insanlar Quebec’te yaşamak için Saint Lawrence Nehri sınırlarını seçerler. Fransız dili ilin resmi dili ve yalnızca Kanada’da bulunuyor. Kanada’nın siyasi hayatında Quebec’in bağımsızlığı olarak bilinen siyasi bir hareket var. Kanada hükümeti bağımsızlık konusunda referandum yaptı ancak başaramadı. Quebec’in ekonomik gücü doğal kaynaklardan gelmektedir. Ayrıca il biyoteknoloji konusunda geliştirildi. Quebec’li insanlar çoğunlukla Québécois olarak bilinen Fransız aksanıyla konuşurlar.

 

British Columbia, Kanada’nın üçüncü en kalabalık ilidir. British Columbia, ülkenin batısıdır. Victoria, British Columbia eyaletinin başkentidir. Ayrıca Vancouver, British Columbia’da. Son nüfus sayımında nüfus 4.419.974 idi. British Columbia ekonomisi taşınmaya devam ediyor. Pasifik limanlarına giden pek çok demiryolu ve karayolu var. Ayrıca ılıman iklim British Columbia’yı turizm için önemli bir yer yapar. Kanada ulusal parklarının çoğu burada. Bazıları Glacier Milli Parkı, Mount Revelstoke Milli Parkı ve Kootenay Milli Parkı’dır.

 

Alberta, Kanada’nın dördüncü en kalabalık eyaletidir. 2011 yılında nüfusu 3.645.257 idi. Eyalet, ABD ile sınırlanmıştır. Alberta’nın başkenti Edmonton ve en kalabalık şehir Calgary’dir. Alberta’nın iklimi ülkenin en kurak olanıdır. Soğuk kışları ve sıcak yazları var. Province dünyadaki en önemli dinozor fosil kaynaklarından biridir.

 

Manitoba, Kanada’nın beşinci en kalabalık Eyaletidir. Son nüfus sayımında nüfus 1.208.268’dir. Winnipeg hem başkente hem de Eyaletin en büyük şehridir. Manitoba, doğal kaynaklara dayanan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kanada tarım arazilerinin yüzde 12’si Manitoba’da bulunuyor.

 

Nova Scotia, Kanada’daki Denizcilik Eyaletlerinden biridir. Başkenti  Halifax’tır. Ayrıca New Brunswick ve Prince Edward Island, Denizcilik Eyaletleri. Eyaletlerin başlıca kültürel etkileri Avrupa yerleşimlerinden gelmektedir. Ancak aynı zamanda tarihi kültürlerden esin kaynağı görmek mümkündür. Bazı referandumlar ve diğer sayımlardan sonra Kanada’ya British Columbia, Nova Scotia, New Brunswick ve Prince Edward Adası gibi bazı koloniler katıldı.

 

kanada da egitim

 

Kanada Hakkındaki Diğer Gerçekler

1) Kanada’daki en büyük ada Baffin Adası’dır. Dünya üzerindeki beşinci en büyük adadır. Sadece iki ABD eyaleti Baffin Adası’ndan daha büyüktür ( Alaska ve Texas) . Baffin Adası İngiltere’nin iki katından daha büyüktür ve Fransa’dan biraz daha küçüktür.

 

2) Kanada, dünyanın yıllık uranyum üretiminin yaklaşık% 20-30’unu sağlıyor. Kanada, dünyanın en büyük doğal uranyum üreticisidir.

 

3) Kanada dünyanın en büyük tatlısu adasına ev sahipliği yapmaktadır. Manitoulin Adası, Huron Gölü’nde, tatlısu ile çevrili dünyanın en büyük adasıdır.

 

4) Kanada’nın en yüksek dağı, Logan Dağıdır , 5.959 metre (19.551 ft) yüksekliğindedir. Tektonik faaliyet nedeniyle Mount Logan, her yıl ortalama birkaç milimetre yükseklik kazanmaya devam ediyor. Mount Logan, muhtemelen dünyanın en büyük dağıdır çünkü genel  izi, Dünya üzerindeki diğer bilinen dağ masiflerinden daha büyük bir alanı kaplamaktadır.

 

5) Basketbol bir Kanadalı tarafından keşfedildi ( Dr. James Naismith. O) , 6 Kasım 1861’de Ontario, Almonte yakınlarındaki Ramsay kasabasında dünyaya geldi. Annesi ve babası İskoçya’dan Kanada’ya göç etmişti. 21 Aralık 1891’de James Naismith’in sekreter sınıfı

6) Kanada dünyanın diğer ülkelerinden daha fazla göl alanına sahiptir ve bu nedenle dünyanın tatlı suyunun kabaca% 20’sinin Kanada’da bulunması şaşırtıcı değildir.

7) Kanada’nın en büyük dağ milli parkı – Jasper Ulusal Parkı

8) Kanada’nın ilk / en eski milli parkı – Banff Ulusal Parkı

9) Dünyanın en büyük alışveriş ve eğlence kompleksi – West Edmonton Mall

10) Dünyadaki en büyük açık hava gösterisi – Calgary Stampede (Calgary)

11) Dünyanın en zengin dinozor bulgularından biri – Dinosaur Provincial Park

12) Dünyanın en büyük Olimpiyat müzesi – Olimpiyat Şeref Kürsü (Calgary)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir